Apple, bu yeni bileşenler sayesinde özerkliği artırabilir

Leila

Global Mod
Global Mod
Apple, bu yeni bileşenler sayesinde özerkliği artırabilir iPhone 15 Pro, pil ömrü ile öne çıkabilir. Bir dizi yeni bileşen sayesinde, Apple gerçekten de gelecekteki amiral gemilerinin dayanıklılığını artırabilecekti. Nasıl olduğunu açıklıyoruz.

Barclays analistlerine göre değişim olacak Lidar tarayıcının yanında iPhone 15 Pro / 15 Pro Maks. MacRumors tarafından aktarılan bir raporda İngiliz analistler, Sony’nin “hepsi olmasa da çoğu” iki akıllı telefonun Lidar tarayıcısının bileşenleri.

Japon şirketi özellikle tedarik edecek VCSEL sensörü (Dikey boşluklu yüzey yayan lazer), çevreyi haritalamak için parlak noktalar yansıtır. Apple, muhtemelen bir enerji verimliliği sorunu nedeniyle, her zamanki tedarikçileri olan Lumentum ve WIN Semiconductors’tan uzaklaşırdı.

Analist Ming-Chi Kuo aynı fikirde. Geçen ay, uzman zaten bahsetmişti Sony’nin başrolü iPhone 15 Pro’nun yeni Lidar sensörünün üretiminde. Apple’ın planları hakkında her zaman çok iyi bilgi sahibi olan analist, Twitter hesabında, grubun tedarik zincirindeki büyük değişiklikleri tahmin etti.

2020’de iPhone 12’de tanıtılan Lidar tarayıcı, ışığın bir nesneye gidiş-dönüş yapması için geçen süreyi ölçerek bir ortamı üç boyutlu olarak haritalandırmayı mümkün kılıyor. Bu sensör, arttırılmış gerçeklik ve düşük ışıkta fotoğraflar.

Ayrıca okuyun: iPhone 15, Mac ve iPad’den sonra bu yeniliğe hak kazanacak
Anahtarda daha iyi özerklik

Sony tarafından sağlanan bileşenler sayesinde Lidar sensörü, daha az enerji tüketen Ming-Chi Kuo, mevcut iPhone 14 Pro’ya entegre edilmiş aynı türdeki tarayıcıdan daha fazla olduğunu söylüyor. Analist, Japon firma tarafından sağlanan teknolojilerin diğer Apple tedarikçilerine göre daha az enerji gerektirdiğini söylüyor. Bu özellikle VCSEL sensörünün durumudur.

Eşit veya daha iyi performans sunarken, Sony’nin bileşenleri “pil ömrü için faydalıdır”. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının görüntülenmesi ve alan derinliği algısı da geliştirilebilir.

(1/7)
Sony, iPhone 15 Pro ve Pro Max için özel ToF VCSEL tedarikçisi olarak Lumentum (tasarım) / Win Semi’nin (üretim) yerini alacak. Lumentum/Win Semi, VCSEL pazarında uzun vadeli yapısal risklerle karşı karşıya kalacak.

— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) 24 Şubat 2023
En son haberlere göre, Sony ayrıca aşağıdakiler için tasarlanan bazı VCSEL sensörlerini de sağlamalıdır: Face ID yüz tanıma iPhone 15 Artıları. Dinamik çentikte bulunan bu sensör, kullanıcının yüzünü tanımlamak için parlak noktalar yansıtır. Kuo’ya göre Sony, genellikle Lumentum ve WIN Semiconductors tarafından sağlanan üretimin önemli bir bölümünü tekeline alacak. Analist, Face ID’ye ayrılmış VCSEL modülünün enerji tüketiminden bahsetmiyor ancak enerji konusunda daha az açgözlü olması da imkansız değil.

Apple’ın özerkliği artırmak için diğer varlığı

Apple, üst düzey akıllı telefonlarının dayanıklılığını artırmak için şu özelliklere de güvenebilir: yeni A17 Bionic çip. iPhone 15 Pro için ayrılan TSMC tarafından 3 nm’de işlenen çip, elektrik tüketimini azaltırken daha iyi performans sunmalıdır.

TSMC başkanı Mark Liu’ya göre, 3 nm’de oyulmuş çipler de gerektirir “%35 daha az enerji” iPhone 14 Pro’nun A16 Bionic’i gibi 4 nm SoC’lerle karşılaştırıldığında. Apple Silicon tarafından tasarlanan bu yeni çip ile birleştiğinde, Sony Lidar tarayıcıya iPhone’un otonomisinde bir artış eşlik edecek.

Diğer faktörler de telefonların dayanıklılığını etkileyebilir. Örneğin Apple’ın iPhone 15 Pro’nun pil boyutunu büyütmesi veya ProMotion ekranının enerji verimliliğini iyileştirmesi olası. Bu noktada, daha fazlasını bilmiyoruz. Bir hatırlatma olarak, yeni iPhone’ların Eylül 2023’ten önce olması beklenmiyor.

Kaynak :

MacSöylentiler