Avrupa, Fotoğraflar uygulamasında “muazzam” bir değişiklik istiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Avrupa, Fotoğraflar uygulamasında “muazzam” bir değişiklik istiyor Avrupa, Apple'ın Dijital Pazarlar Yönetmeliği'ne (DMA) nasıl uyduğunu araştırmaya devam ediyor. Komisyona göre Cupertino devi bazı gerekliliklerini ihmal etti. Özellikle iPhone'a varsayılan olarak entegre edilen Fotoğraflar uygulamasını öne çıkarıyor.

Dijital Piyasalar Yönetmeliği (DMA), Apple'ı taviz vermeye zorluyor. Avrupa mevzuatına uymak için Kaliforniyalı grup iOS'un nasıl çalıştığının bir kısmını inceledik, iPhone işletim sistemi. Örneğin Avrupa'da Apple, uygulamaların alternatif mağazalardan App Store'a indirilmesine izin veriyor. Ek olarak, iPhone kullanıcıları artık Safari'yi ilk başlattıklarında varsayılan tarayıcılarını seçebilecekler.

Rakipleri Google ve Meta gibi Apple'ın da DMA gerekliliklerine uymasını sağlamak için Avrupa Komisyonu bir dizi soruşturma başlattı. Görünüşe göre Komisyon, Apple'ın çabalarından tam olarak memnun değil. Komisyonun başkan yardımcısı Margrethe Vestager, yaptığı bir konuşmada, bazı varsayılan iOS uygulamalarının iPhone sahipleri tarafından hâlâ kolayca kaldırılamamasından üzüntü duyduğunu ifade etti.

Ayrıca okuyun: Baskı altında Apple bir kez daha Epic'e Fortnite'ı Avrupa'da başlatma yetkisi verdi
iOS Fotoğraflar uygulamasına veda mı ediyorsunuz?

Konuşmasında şu noktaya dikkat çekiyor: iPhone Fotoğrafları uygulaması. Varsayılan olarak yüklenen bu özellik, akıllı telefon tarafından kaydedilen fotoğraf ve videoları düzenlemenize, saklamanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Apple, Margrethe Vestager için “Uygulamaların kolayca kaldırılmasına izin verme zorunluluğu”. Ancak öyle değil Fotoğraflar uygulamasını kaldırmak mümkün değilDijital Piyasalar Kanununun maddelerinden birinin ihlalini temsil eden.

Başkan yardımcısının belirttiği gibi, “Apple birçok uygulamayı kaldırılabilir hale getiremedi”Fotoğraflar uygulaması dahil. Fiili olarak Avrupa'nın, uygulamanın kaldırılmasına izin vererek Apple'ı fikrini değiştirmeye zorlamasını bekleyebiliriz. Reddetmesi durumunda grup ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Büyük bir değişiklik mi?

Ne yazık ki işler bu kadar basit değil. Komisyon'un uyarısını aktaran Daring Fireball'un arkasındaki ünlü blog yazarı John Gruber, Photos'un doğası gereği işletim sistemiyle bağlantılı olduğunu belirtiyor. Bu “film için sistem düzeyinde arayüz”diye açıklıyor Gruber. Albüm yönetimi veya otomatik dönüştürme gibi fotoğrafçılıkla ilgili işlevlerin çoğu Fotoğraflar uygulamasına dayanır. Kullanıcılarının uygulamadan vazgeçebilmesi ve alternatif bir çözüm kullanabilmesi için Apple'ın işletim sisteminde büyük değişiklikler yapması gerekecekti.

“Bu çok büyük bir talep ve açıkçası böyle bir talebin nasıl çözülebileceğini bile bilmiyorum”John Gruber'ı endişelendiriyor.
Geliştirici Steve Troughton-Smith aynı fikirde değil. Mastodon'da yayınlanan bir gönderide geliştirici, John Gruber'in bulgularını değerlendirmek istedi. Ona göre Fotoğraflar uygulamasındaki değişiklik kesinlikle büyük bir değişiklik yok. Apple'ın olacağı bir senaryoda “Fotoğraflar uygulamasını silmek zorunda kaldım”firma buna mecbur kalmayacak “iOS'u yeniden yaz” :

“Aslında, fotoğraf seçici gibi işletim sisteminde fotoğrafları gördüğünüz tüm farklı yerler zaten uzantılar tarafından destekleniyor; bu da onları tamamen üçüncü taraf bir uygulamayla değiştirebileceğiniz anlamına geliyor.”
Başka bir seçenek de Fotoğraflar uygulamasını “gizlemektir”. “sistemden kaldırmak yerine”. Bu yaklaşımın kullanılması mümkün olacaktır. “Fotoğraflar'ı değiştireceğiniz tüm üçüncü taraf uygulamalar için birincil platform olarak sistem fotoğraf kitaplığı”. Görünüşe göre Apple'ın iOS'u tamamen elden geçirmesine gerek kalmadan DMA'ya uymasına izin verecek seçenekler var.

Diğer iOS uygulamalarının henüz kaldırılamayacağını unutmayın. Ayarlar, Kamera, App Store, Telefon, Mesajlar ve Safari için durum budur. Avrupa'nın yakın gelecekte Apple'ı bu uygulamaların varsayılan olarak kaldırılmasına izin vermeye zorlamasını beklemeli miyiz? Komisyonun incelemeleri halen devam ediyor.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.
Kaynak :

Cesur Ateş Topu