Bir ChromeBook mu? Akıllı telefon mu? Hayır, işte Android'de ChromeOS

Leila

Global Mod
Global Mod
Bir ChromeBook mu? Akıllı telefon mu? Hayır, işte Android'de ChromeOS Bir gazeteci Pixel 7 Pro'da çalışacak ChromeOS sürümünü almayı başardı. Evde denenmemesi gereken bir deneyim.

Akıllı telefonunuzu bir PC'ye dönüştürmenin eski hayali, son zamanlarda giderek daha fazla haberlerde yer alıyor. Pixel 8 ve 8 Pro gibi Pixel 8a da yakında USB-C bağlantı noktası üzerinden video çıkışından yararlanacak. Ama daha ileri gidemez miyiz?

Açılan yol bu Android Otoritesi. Yayın, Google'ın PC işletim sistemi olan ChromeOS'un Android sürümünü denediğini gösterdikten sonra ChromeOS'un açık kaynaklı bir sürümü olan ChromiumOS'u Pixel 7 Pro'da çalıştırdı. Hiçbir şey iyi bir gösterinin yerini tutamaz.

Evde denemeyiniz

Bu yazıdan ne öğrenebiliriz? Zaten Android'deki ChromeOS yarına uygun değil. Bu her şeyden önce “bilim adına” bir girişimdir. Aslında bunu başarmak için yayın, işletim sistemini başlatmak üzere bir sanal makine kullandı. Bu sanal makinenin başlatılması için akıllı telefonun Android 14'ün en son sürümünde değil, Android'in Açık Kaynak sürümü olan AOSP'de çalışması gerekiyordu. Ayrıca akıllı telefon rootlanmıştı. Tüm bu nedenlerden dolayı macerayı evde denemenizi önermiyoruz.

Başlangıçta çeşitli temel fonksiyonların çalışmadığını da belirtelim: WiFi ve hatta ses gibi. Öte yandan USB denetleyici, klavye ve fareyi hemen bağlamayı başardı ve bu da oldukça pratik. WiFi'nin olmaması, bir hesaba doğrudan bağlanmanızı engeller, ancak neyse ki “misafir” işlevi, işletim sistemini aynı şekilde başlatmanıza olanak tanır.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.