Çok satan yazar Marc Elsberg ile Son Nesil üzerine röportaj

Shib

New member
Avusturyalı Marc Elsberg, çok satan bir yazar olarak kariyerinden önce Viyana ve Hamburg’da strateji danışmanı ve reklam kreatif direktörüydü ve ayrıca Avusturya’nın günlük gazetesi “Der Standard” için köşe yazarlığı yaptı. Edebiyata ilk çıkışını 2000 yılında hiciv romanı “Saubermann” ile yaptı, o zamanlar hala gerçek adı Marcus Rafelsberger idi. Bunu diğer romanlar izledi, Elsberg 2012’de daha sonra Joyn dizisi haline gelen gerilim filmi “Blackout – Tomorrow is too late” ile daha büyük bir ün kazandı. Bu Çarşamba (15 Mart) son çalışması “°C – Celsius”u yayınlıyor. İklim geriliminde, Çin’in sonuçlarıyla birlikte küresel iklim üzerinde gücü ele geçirmek istediği bir gelecek senaryosu tasarlıyor.

Bay Elsberg, “°C – Celsius” küresel iklim üzerindeki güç mücadelesini konu alıyor. Sence gerçekte bununla tehdit ediliyor muyuz?

İklim üzerindeki güç mücadelesi, kitapta anlattığım yöntemlerle henüz değil, uzun bir süredir devam ediyor. Uzun vadede ve düzgün yönetilirse, özellikle daha kuzey enlemlerde iklim değişikliğinden yararlananlar da olabilir. Bu genellikle tartışmalarda ihmal edilir.

Kuzeylilerin şimdiden buna hazırlandıklarını hayal edebiliyor musunuz?

Rusya şimdiye kadar iklimin korunması açısından neredeyse hiçbir şey yapmadı ve deli gibi petrol ve gaz pompalamaya devam ediyor. Küresel ısınma sonucu Kuzey’in daha kullanılabilir hale gelmesi için hazırlık yapan ülkeler var. Kuzey Kutbu çevresindeki denizlerin ve Kuzey Kutbu çevresindeki denizlerin de kışın serbest olması için Kuzey Geçidi’nin potansiyel kullanımından başlayarak. Yıllardır limanlar ve altyapı orada genişletildi. 2021 kışında, oraya ilk kez bir gaz tankeri yelken açtı. Rusya’nın artık yaşanmaz olarak kabul edilen bölgelerinde Sputnik gibi şehirler planlanıyor. Bu bilim kurgu değil, bu gerçek. Diğer eyaletler de kendilerini kuzeyin potansiyel erimesi etrafında konumlandırıyorlar. Kuzey Kutbu’nun komşusu olmayan Çin’in bile etkisi var.

Romanınızda Çin sözde bir jeomühendis kullanıyor. Bunu ilk ne zaman duydunuz ve onu bir roman konusu yapmaya nasıl karar verdiniz?

Uzun zamandır iklim konusuyla uğraşıyorum. Jeomühendislik konusu, ilk önerileri 1970’lere kadar uzanan uzun bir süredir bilimsel tartışmaların da bir parçası olmuştur. Bir noktada bundan bir hikaye çıkarmak istediğim netleştiğinde, Fridays for Future henüz yoktu. Ancak Kuzey’in ve tüm dünyanın yeterince çaba göstermediği ortaya çıktı. Paris Anlaşması’nın sürdürülemeyeceği öngörülebilirdi. Bir mucize olmadıkça 1,5 derece hedefine ulaşılamayacak ve hatta iki derece bile karşılanamayacak.

Jeomühendislik nasıl yardımcı olabilir?

Çin’in kitapta kullandığı jeomühendislik ve özellikle Güneş Radyasyonu Yönetimi, olası sonuçları hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, küresel ısınmayı geçici olarak hızlı ve nispeten ucuz bir şekilde yavaşlatmanın yollarıdır. Ama gittikçe daha cazip hale geliyor. Örneğin ABD, jeomühendisliği araştırmak için geçen yıl kamuoyu tarafından büyük ölçüde fark edilmeden milyonlarca dolarlık bir bütçe ayırdı.

Marc Elsberg imzalı “°C – Celsius” 15 Mart'ta vizyona girecek.

Marc Elsberg imzalı “°C – Celsius” 15 Mart’ta vizyona girecek.

© Kredi bilgileri: IMAGO/Panama Resimleri

Bazı ülkeler jeomühendislik alanında bu tür güneş radyasyonu yönetimini uygulayabilecek kadar ilerlemiş durumda mı?

Kitapta anlattığım gibi, şu anda değil. Ben de Çin’in bunu gizlice hazırladığı bir senaryo tasarlıyorum. Ancak aerosolleri soğutmak için stratosfere taşımakta kullanılan bu taşıyıcıların, bugün sahip olduğumuz en büyük uçaklar kadar büyük olması gerekiyor. Bunu gizlice toplu olarak inşa etmezsiniz. Ama elbette tamamen söz konusu değil.

Çin’in bunu da danışmadan yapacak bir ülke olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Çin’in buna büyük bir ilgisi olurdu. Himalayalar’daki en büyük tatlı su rezervleri tehdit altında ve son yıllarda zaten dörtte bir oranında küçüldü. Bu devam ederse, Asya’nın çoğu gibi Çin’in de suyu bitecek. Bu Çin gibi bir ülke için çok büyük bir tehlike. Çin yeterince büyük olur, yeterli paraya sahip olur ve jeopolitik olarak böyle bir şeyi uygulayacak kadar saldırgan olur ve bir diktatörlük olarak siyasi yapısı ve pandemi tarafından pekiştirilen izolasyonu bir dereceye kadar fark edilmeyebilir.

Senaryonuzda, sonuç olarak büyük iklim göç hareketleri olacaktır. Bu bizim gerçek dünyamızda da ne zaman olabilir?

Zaten iklim mültecilerimiz var. Tabii ki, her zaman birbirine akan çok şey vardır. Ancak bugünkü tartışmada, örneğin Suriye’deki iç savaşın bir ilk iklim savaşı olduğu varsayılıyor. Suriye’deki şiddetli kuraklığın bir sonucu olarak, son 10 ila 20 yılda birçok insan kırsal kesimden şehirlere taşındı. Bu, Arap Baharı’nın bir noktasında patlak veren ve iç savaşa yol açan toplumsal gerilimlere yol açtı. Bu iç savaş nedeniyle büyük mülteci hareketleri yaşandı. Dünyanın başka yerlerinde de benzer olaylar var. Her zaman sadece iklim değil, siyasi koşullar gibi başka yönler de var. Bununla birlikte, iklim giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. İki milyar insan bir gecede aniden yola çıktığında, devrilme noktası olmayacak. Eriyen bir buzul gibi büyümeye devam ediyor.

Sizin senaryonuzdaki gibi bir noktada Almanya ve komşu ülkeler de etkilenecek olsaydı, nereye taşınırdınız?

Kitapta bundan 20-30 yıl sonrasına dair bir senaryo çiziyorum, küresel ısınmanın yeniden önemli ölçüde hızlanacağı ve hatta Almanya’da bile daha hızlı yaşanmaz hale geleceği bir senaryo. Ancak şu anki hesaplamalara göre Almanya’da romandaki kadar trajik olmayacak. Önümüzdeki on yıllarda, Almanya hala küresel ısınmadan faydalananlar arasında olacak. O yüzden şimdilik orada kalacaktım. Almanya da çok para ile donatılmıştır. Küresel ısınmaya bir nebze olsun uyum sağlamamız daha kolay olur o zaman her eve klima koysanız yeter.

Şansölye olsaydınız, iklim için ilk olarak ne yapardınız?

Tedbirler aslında biliniyor. Fosil enerjiden çok daha hızlı çıkmalıyız. Örneğin, CO₂ fiyatının artması gerekir. Ne yazık ki, Almanya her zaman bir engel ve frenleyicidir. Gerçekten en iyi dinozoru oynayan FDP tarafından engellenen AB’deki yanmalı motorların sonunu bir düşünün.

Akış Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Siyasete girmeyi hiç düşündünüz mü?

Bir politikacıdan daha iyi bir yazar olduğumu düşünüyorum. Siyasette kimseyi işinden dolayı kıskanmam ve insanlara çok hayranım. İnanılmaz derecede kalın bir cilde ihtiyacınız var, uzlaşmaya inanılmaz derecede istekli olmalısınız ve diğer insanlarla iyi etkileşim kurabilmelisiniz. Bunların hepsi yönetilebilir bir şekilde yetenekli olduğum şeyler.

Roman için ilk fikirlerin Fridays for Future’dan önce var olduğunu söylemiştin. Romanın çoğu, son nesil gibi güncel gelişmeleri anımsatıyor. Gerçek olaylardan ne kadar ilham alıyorsunuz?

Elbette paralellikler olacaktır. Ama kendime sadece sınırlı ilham veriyorum. Bu durumda ne yapacağımı düşünmeye çalışıyorum. Daha sonra genellikle gerçek insanlar ve gruplar olarak benzer sonuçlara ulaşırsınız. Bir noktada, kitabımdaki iklim aktivisti Sienna, gösteri yapmak, şarkı söylemek, bir şeye tutunmak zorunda kaldığını ve başka stratejilere ihtiyacı olduğunu fark ediyor. Bu benim hayal gücümden geldi, ama çoğu zaman gerçeğe yansır. Almanya ve Avusturya’da aktivistler hala sokaklarda, Extinction Rebellion’ın daha önce başladığı İngiltere’de aktivistler bunun hiçbir işe yaramadığını çoktan fark ettiler.

Son nesil ve onların aktivizmi hakkında ne düşünüyorsun?

Son neslin eylemlerini stratejik bir iletişim hatası olarak görüyorum. Son nesil, farkında olmadan fosil endüstrisinin uşakları oluyor. Fosil endüstrisi, onlarca yıldır dezenformasyon kampanyalarıyla siyaseti ve halkı etkiliyor. Bu kampanyaların en etkililerinden biri, 2000’lerin başında, BP’nin bireysel karbon ayak izi kavramını popüler hale getirmesi ve sorumluluğu kendisinden her bir bireye kaydırmasıydı. Ve yapıştırma eylemlerine bağlı kalan şey, her bireyin sorumlu olmasıdır. Bu yüzden ciddi bir stratejik hata olduğunu düşünüyorum.

Daha etkili ne olabilir?

Ben bir iklim aktivisti değilim. Ancak odak noktası, her birimize değil, gerçekten fark yaratabilen sorumlulara geri dönmelidir. Ancak aktivistler somut önlemler almalı, hatta daha iyisi: tıpkı fosil yakıt endüstrisinde olduğu gibi iletişim endüstrisinden iyi yaratıcı insanları işe alıyorlar. Kampanyaları, Exxon’un başkanı tarafından değil, PR ve reklam ajanslarından yüksek ücretli süper yaratıcı insanlar tarafından düşünülür. Bunu iklim hareketi için de bulabilirler.