“Ejderha Evi” oyuncusu Abubakar Salim ilk video oyununda

GokyuzuYankilari

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Sayın Salim, siz bir aktörsünüz. Neden video oyunu yapıyorsun?

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Çocukken oyunları severdim, bu her zaman benim aracımdı. Karakterlerin sizi gerçekten yolculuklarına çıkardığı ve onlarla birlikte geliştiğiniz hikayeler anlatabilirler. Benim için oyunculuğa çok benzer! Ben de bir role hikaye anlatmak istiyorum mantığıyla yaklaşıyorum.

Peki oyun neyle ilgili?

İnsanlarla bağlantı kurma ve hikayeleri paylaşma arzum var. Bu benim yaratıcı dürtüm. Benim için hikayelerin dili, ırkı ve cinsiyeti aşan bir gücü var. Hepimiz insan olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir tür temel anlayışı paylaşıyoruz. Sonuçta oyunumuz “Tales of Kenzera: ZAU” tamamen kederle ilgili. Ve bu ne yazık ki hepimizin bir noktada çıktığı bir yolculuk. Bir ebeveynimizi, arkadaşlarımızı, aile üyelerimizi, aynı zamanda evcil hayvanlarımızı ve hatta işimizi kaybediyoruz. Garip bir şekilde hepimizi birbirine bağlıyor. Hayat dediğimiz tüm bu süreçte insan olarak yalnız olmadığımızı göstermek istiyorum.

Ama başlığı açıklamanız gerekiyor. Kenzera nedir ve ZAU nedir?

“Kenzera”, “Orta Dünya” veya “Yıldız Savaşları” gibi evrenin adıdır. “Kenzera Masalları” benim yarattığım kurgusal bir dünya. Görüş bir dereceye kadar Afrika merkezlidir; içinde Bantu mitolojisi ve Afro-fütürizm vardır. Ve “Zau”, yolculuğa birlikte çıkacağınız kahramanın adıdır. Zau, babasını kaybetmiş ve onu geri getirmek için ölülerin tanrısıyla bir anlaşma yapan genç bir şamandır.

Ve bunların hepsi babamın ben çocukken bana anlattığı hikayelerden ilham alıyor. Bu yüzden aynı zamanda kederle ilgili bir oyundur; bu benim babamı kaybetme konusundaki kişisel deneyimim ile yakından bağlantılı. Bende oyun ve teknolojiye olan hevesimi uyandıran da babam oldu. Bantu kültürü de büyükbabamla ilgili hikayelerden geliyor; o bir ngangaydı, ruhlarla konuşuyordu ve insanları ruhsal olarak iyileştiriyordu. Şimdi bu etkilerden yararlanmak istiyorum ama izleyiciye ders vermek yerine bu ilhamları kutlamak istiyorum. Hikayeler anlatılmak ve keyif alınmak içindir.

Kenzera'nın Hikayeleri: ZAU

Bu sözde Metroidvania'dır. Nintendo klasiği “Metroid” gibi “Tales of Kenzera: ZAU” da dallara ayrılan bir dünyada yolunuzu bulmayı, yeni güçler elde etmeyi ve zamanla daha da güçlenmeyi amaçlayan bir tür yandan görünüşlü platform oyunudur. Çeşitli Afrika kültürlerinden ilham alan fantastik bir hikaye anlatılıyor. Öykü yazarı ve stüdyo kurucusu Abubakar Salim, Kenyalı köklerinden, Güney Afrika'daki kişisel deneyimlerinden ve kurgusal dünyalara olan sevgisinden etkilenmişti. EA ile birlikte genç stüdyo Surgent, büyük bir oyun şirketine ortak oldu. “Tales of Kenzera: ZAU” 23 Nisan'da PC, Playstation 5, Switch ve Xbox Series X/S için 20 Euro karşılığında indirilecek.

Bir oyuncu olarak nasıl böyle bir stüdyo kurdunuz?

Bu işte oyunlar için de çalıştım. (Salim, Assassin's Creed Origins'de Bayek'in başrolünü oynuyor). Böylece sektördeki bağlantılarımdan çok şey öğrenebildim. Pek çok insanla konuştum, birçok soru sordum. Oyun topluluğu inanılmaz derecede açıktır, insanlar çok yardımseverdir ve bilgilerini aktarmaktan mutluluk duyarlar. Bu sadece stüdyoyu bulmama yardımcı olmadı, aynı zamanda stüdyoyu yönetmeme de yardımcı oldu.

Çocuklar dünyanın nasıl işlediğini ve belirli durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini ebeveynlerinden öğrenirler.

Çocuklar dünyanın nasıl işlediğini ve belirli durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini ebeveynlerinden öğrenirler.

“Babamın cep telefonu her zaman elindedir!”

Çocuklar dünyanın nasıl işlediğini ve belirli durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini ebeveynlerinden öğrenirler. Medyayı kullanırken davranışlarının da büyük etkisi vardır. Ancak iyi bir rol model olmak o kadar da kolay değil.

İş nasıl gidiyor?

Biz küçük bir ekibiz. Benim işim vizyon ve yönlendirme sağlamak ama aynı zamanda ekibimdeki insanlara fikri daha iyi ve daha havalı hale getirmeleri için ilham vermek istiyorum. Her zaman haklı olduğum söylenemez! Birbirimize güvenebilmeli ve birbirimize açık olabilmeliyiz. Mesela Zau'nun ormana girmek zorunda kaldığı bir nokta var. Şimdiye kadar babası hep oradaydı, şimdi ise bu zorlukları tek başına aşmak zorunda. Bu fikir çok korkutucu. Bu yüzden tasarımcılara soruyorum: Nasıl korku uyandırabiliriz? Ve sonra tuzaklar kurarlar, geldiğini göremediğiniz sivri uçlar fırlatırlar. Ve sonra kodlayıcıların onu programlaması gerekiyor. Bunu tam olarak nasıl uygulayacağız? Zamanlama ne olacak?

Her zaman ortak bir yol bulmaya çalışıyoruz. Özellikle bu kadar küçük bir ekip varken yönün doğru olması önemli. Bana eğlence havuzundaki devasa huni kaydıraklarını hatırlatıyor. Herkes fikirlerini bir çemberin içine atıyor, her şey dönüyor ama birdenbire birlikte ortaya doğru ilerlemenin ve hedefe birlikte ulaşmanın bir yolunu buluyoruz.

Oynarken huni slaytlarını daha az, “Metroid” ve “Castlevania” gibi klasikleri daha çok düşündüm. Bu tür labirent benzeri platform oyunları kederle ilgili bir anlatıya nasıl uyuyor?

Benim için bu tür, keder hakkında konuşmanın mükemmel bir yoludur. Bu oyunlarda size tamamen yabancı bir dünyanın içine atılırsınız. Artık bununla baş etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Zamanla onları tanırsınız. Ve zamanla bu yeni dünyada gezinmenin kendi yollarını bulabilirsiniz.

Benim için keder tamamen aynı şekilde ortaya çıkıyor. Buna asla gerçekten hazırlanamazsınız. Artık içine atıldınız. Hiçbir zaman eskisi kadar güvenli olmayacak veya korunmayacak yeni bir dünyada sıkışıp kaldınız. Ama zamanla alışabilirsin. Bu mutlaka değişimi kabul etmekle ilgili değildir, ancak zamanla iyileşme diye bir şey vardır.

ABD ve AB, Tiktok'a karşı daha sert önlem almak istiyor.

ABD ve AB, Tiktok'a karşı daha sert önlem almak istiyor.

Tiktok'a yönelik dört iddia ve bunların arkasında ne var?

ABD ve AB, Tiktok'a karşı daha sert önlemler almak istiyor: ABD Kongresi, platformun mülkiyetini kanunla değiştirmeye zorlamak istiyor, AB ise yasa ihlallerini ve küçüklerin korunmasını inceliyor. Çin video uygulaması gerçekten diğer sosyal ağlardan daha mı tehlikeli? Bir doğruluk kontrolü.

Bu bir yandan evrensel bir deneyim gibi görünse de diğer yandan zor bir oyun gibi geliyor. “Tales of Kenzera: ZAU” kimler için uygundur?

Annemin de oynayabilmesi gerektiği mücadelesiyle bu işe girdim. Ve iyi bir iş çıkardık! Bu oyuna, türde veya genel olarak oyunlarda yeni olsanız bile herkes erişebilir. Zorluk seviyeleri ve açık zorluklar var. Çok oynuyorsanız ve becerilerinizi derinleştirmek istiyorsanız size gerçekten öğrenmeniz gereken zor bir mod sunuyoruz. Sonuçta herkes davet edildiğini hissetmelidir. Hikayenin özü budur; onu mümkün olduğu kadar çok insanla paylaşmak.

Ne zamandır proje üzerinde çalışıyorsunuz?

Dört sene. Stüdyoyu sıfırdan inşa etmek için projeyi hayata geçirin, yayıncı EA ile anlaşma imzalayın ve oyunu birlikte geliştirecek ekibi bulun. Bütün bunları inşa etmek dört yıl sürdü.

Uğraştıracağa benziyor. Daha sonra başka projelere devam edecek misiniz?

Her halükârda. Bidonda hâlâ çok fazla gaz var!