iPhone 14 Pro Max 1.479 Euro’ya satılıyor, ancak üretim maliyeti ne kadar?

Leila

Global Mod
Global Mod
iPhone 14 Pro Max 1.479 Euro’ya satılıyor, ancak üretim maliyeti ne kadar? Yeni bir çalışma, iPhone 14 Pro Max’in yaklaşık üretim maliyetini bir önceki nesle göre %3,7 artışla ortaya koyuyor. Fransa’da 1400 Euro’dan fazla sattı, Apple’a maliyeti ne kadar?

Eğer onu istiyorsan nihai Apple akıllı telefonlar, iPhone 14 Pro Max’e döneceksiniz. Fransa’da 1479 €’dan başlayan fiyatlarla satılan Apple’ın yeni amiral gemisinin üretim maliyeti, pazarlandığı fiyatın yaklaşık üçte biri kadar olacaktır.

iPhone 14 Pro Max’in üretim maliyeti ne kadar?

Analiz firması Counterpoint’in tahminlerine göre iPhone 14 Pro Max’in 128 GB depolamalı versiyonundaki üretim maliyeti 464 dolar olacak ki bu satırlar yazılırken avro bazında yaklaşık aynı fiyat. Burada akıllı telefonda bulunan ekran, pil, ana çip, antenler, kabuk vb. malzemelerin fiyatından bahsediyoruz. Bu, Fransa’daki satış fiyatının %31’ini temsil ediyor.

Böylece, iPhone 14 Pro Max’in üretimi, iPhone 13 Pro Max’e göre %3,7 daha pahalıya mal olacak. Counterpoint’e göre, Apple’ın yeni A16 Bionic çipi tek başına toplam bileşen maliyetinin %20’sini oluşturuyor ve A15 Bionic’ten %2 (11 $) daha fazla. Samsung’un “hap” ile yaptığı yeni ekran Dinamik Ada veHer Zaman Ekrandatahminlere göre önceki nesildeki fiyatın %19’unu ve bu yıl %20’sini temsil eden levha maliyetini de artırdı.

üretim maliyeti iphone 14 pro max

iPhone 14 Pro Max ve 13 Pro Max’in üretim maliyetindeki tahmini bileşen payları. – © Kontrpuan

Yeni 48 megapiksel ana kamera modülünün, geçen yılki modele göre %1 artışla iPhone 14 Pro Max’in fiyatının %11 olduğu söyleniyor. Yalnızca hücresel bağlantıya bağlı maliyetlerin payı, üretim maliyetinin %14’ünden %13’üne düşerek düşecekti. Bu, artık biraz daha ucuz olan 5G teknolojisinin demokratikleşmesiyle açıklanabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, iPhone 14 Pro Max’i pazarlamak için katlanılan maliyetleri hesaplarken dikkate alınması gereken tek unsur bileşenlerin fiyatı değil. Bu bileşenlere, diğerlerinin yanı sıra nakliye, araştırma ve geliştirme veya pazarlama maliyetlerini eklemeliyiz.

Apple bağımsızlık arayışında

Counterpoint, Apple tasarımı bileşenlerin toplam üretim maliyetinin %22’sini oluşturduğunu tahmin ediyor. Şirketin bu rakamı büyük ölçüde, ses, bağlantı, dokunmatik kontrol ve tümleşik güç yönetimi (PMIC) içeren iPhone 14 Pro’daki şirket içi çipi Apple A16’ya borçlu olduğu bir rakam. Cupertino devinin gelecekte kendi ekranlarını tasarlayarak daha da artırmayı planladığı önemli bir bölüm.

Apple, ürünlerinin tasarım maliyetleri üzerinde giderek daha fazla kontrol sahibi olurken aynı zamanda onları daha pahalıya satmayı başararak gemisini mükemmel bir şekilde yönetiyor. Şirketin ulaştığı rekor marjlara (yaklaşık %40) inanacaksak, kazanma stratejisi.

Ayrıca oku : Dünyanın en karlı şirketleri Google 3. ve Microsoft 2.
Karşılaştırma için, Pixel 7 Pro’nun üretimi 413 ABD dolarına mal olacak ve Google tarafından tasarlanan bileşenlerin payı, toplam bileşen maliyetinin yalnızca %7’si olacaktır. Mümkün olduğu kadar çok bileşenin kurum içi tasarımı, markalar için stratejik bir konudur ve böylece maliyetleri kontrol ederken cihazlarını daha iyi optimize edebilir.

Kaynak :

Kontrpuan