Pixel 7 Pro’nun üretimi 413 dolardır ve bunun %51’i bir rakibin cebine girer.

Leila

Global Mod
Global Mod
Pixel 7 Pro’nun üretimi 413 dolardır ve bunun %51’i bir rakibin cebine girer. Akıllı telefon pazarı, rakiplerin de genellikle ortak olması bakımından benzersizdir. Google Pixel 7 Pro’nun üretim maliyeti analizi mükemmel bir örnektir.

Bir Counterpoint analizi, bir Google Pixel 7 Pro’nun üretim maliyetinin 128 GB depolamaya sahip sürüm için yaklaşık 413 ABD doları olacağını ortaya koyuyor. Bu toplamın, bileşenlerin yalnızca %7’si Google tarafından üretilecektir. Öte yandan, bunların %51’i aynı tedarikçiden geliyor: Samsung.

Google, akıllı telefonlarını üretmek için Samsung’a çok bağımlı

Samsung, Google’ın üst düzey akıllı telefon segmentindeki varlığında kritik bir rol oynuyor. Gerçekten de, mükemmel Pixel 7 Pro’nun bileşenlerinin yarısından biraz fazlası, hem önemli bir ortak hem de özellikle Galaxy S23 Ultra ile doğrudan bir rakip olan Samsung tarafından üretiliyor. Her iki yöne de sahip olmak, bugün akıllı telefon pazar payında dünya lideri olmaya devam eden Koreli üreticinin en büyük güçlerinden biri.

Toplam üretim maliyetinin %20’si ile Pixel 7 Pro ekranı, Google’a en çok maliyeti olan kısım. Bu nedenle Samsung Display, Google’ın üst düzey telefonunu donatan 6,7 inçlik OLED panelinin tek tedarikçisidir. Koreli marka için bu ekran, Pixel 7 Pro’nun elde ettiği gelirin %39’unu temsil ediyor.

google pixel 7 pro bileşen üretim maliyeti

© Kontrpuan

Google Pixel 7 Pro, piyasadaki en iyi fotoğraflı akıllı telefonlardan biridir. Sonuçlarını Google’ın geliştirdiği etkileyici yazılım işlemeye ve aynı zamanda Samsung tarafından üretilen ana kamera modülünün ISOCELL GN1 sensörüne borçludur. Kore devi, telefoto modülleri ve ön kamera için sensörler de ürettiği için bununla kalmıyor.

Bu zaten çok, ancak liste henüz tamamlanmadı. Böylece Samsung, Google’a Pixel 7 Pro’nun hücresel iletişim sistemini (4G/5G) ve telefonun ses deneyimi için kullanılan entegre devreleri sağlıyor.

Pixel 7 Pro’nun çekirdeği olan Google Tensor G2 çipi, Samsung ile birlikte geliştirildi. 5nm’de oyulmuş SoC, CPU, yapay zeka sistemlerini hızlandıran TPU (Tensor Processing Unit) ve telefonun grafik performansını iyileştirmek için Mali-G710 MP7 çekirdeklerinden yararlanan GPU’dan oluşur. Yine ortak tasarlanmış olan ve güvenliğe adanmış Titan M2 yardımcı işlemcisi ile Google, akıllı telefonunun bileşenlerinin toplam maliyetinin yalnızca %7’sini temsil ediyor.

Diğer Google Sağlayıcıları

Bileşenlerin %51’i Samsung tarafından üretilen Google, akıllı telefonunu üretmek için son derece Samsung’a bağımlı. Google’ın diğer tedarikçileri pastanın yalnızca %42’sini paylaşıyor. Örnekler arasında depolama belleğini üreten SK Hynix, RAM’in bir kısmını (Samsung ile) yöneten Micro, ATL ve 5000 mAh pili besleyen Sunwoda Electronics yer alır. NXP ve IDT ise kablolu ve kablosuz şarjla ilgileniyor.

Counterpoint grafiği, bir akıllı telefonun üretim sürecinin karmaşıklığını ve onu üretmek için gereken çok sayıda paydaşın altını çiziyor. Birçok marka artık maliyetlerini ve kullanılabilirliğini daha iyi kontrol edebilmek için kendi bileşenlerini üretmenin yollarını arıyor. Kendi ekranlarını üretmeye başlayan Apple’ın durumu da bu.

Google Pixel 7 Pro 128 GB en iyi fiyata Taban fiyat: 899 €

Daha fazla teklif görün

Kaynak :

Kontrpuan