Uygulamalarla dolu Galaxy S23s size fazla yer bırakmaz

Leila

Global Mod
Global Mod
Uygulamalarla dolu Galaxy S23s size fazla yer bırakmaz Galaxy S23 bugün, Samsung’un işletim sisteminin ve yeni üst düzey akıllı telefonlarına önceden yüklenmiş tüm uygulamaların kapladığı yer olarak seçildi. En büyük depolama kapasitelerine sahip sürümleri desteklemek için yeterli.

60 GB, aşağı yukarı Samsung’un mobil işletim sisteminin ve Galaxy S23’e önceden yüklenmiş tüm uygulamaların boyutudur. Size bir karşılaştırma yapmak gerekirse, bu, Google’ın Pixel 7 Pro’da kapladığı alanın dört katı ve Windows 11’in iki katı büyüklüğünde…

Peki Samsung telefonlarına ne koyuyor?

“Sorun” tarafından analiz edildi Mişaal Rahman, Esper’de Teknik Yazar. Depolama alanını yönetme söz konusu olduğunda, Samsung Galaxy S23’lerin Android ekosisteminin çoğuna ayak uyduramadığı ortaya çıktı. Gerçekten de bazı S23 kullanıcıları, işletim sisteminin kutudan çıkar çıkmaz 60 GB depolama alanı kapladığını fark ettiler. S23’ün 128 GB’lık sürümünü tercih ederseniz ki bu pek de önermediğimiz bir durum, depolama alanının neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Samsung’un yazılım bölümü, arayüz seçimleri nedeniyle sıklıkla eleştirildi. Koreli üretici, çok daha minimalist bir yaklaşıma sahip birkaç isim vermek gerekirse, OnePlus veya Asus gibi diğer üreticilerin aksine, Android’in her yerine tuz tanesini ekleme eğilimindedir.

aynı konuda : Galaxy S23 (maalesef) hala bu tartışmalı işleve sahip
İlk açıklama, önceden yüklenmiş uygulamaların sayısından geliyor. Cihazlarında Android kullanan markalar, Google uygulamalarını sözleşmeye dayalı olarak entegre etmelidir. Ancak Samsung gibi bazı üreticiler, aynı hizmetleri sağlayan kendi uygulamalarını eklemekten çekinmiyor. Böylece takvim, web tarayıcısı veya Samsung uygulama mağazası gibi kopyalar buluyoruz.

galaxy z flip 4 arayüzü

Samsung’un Galaxy Z Flip 4’teki One UI arayüzü. – © Haberler

Devre dışı bırakmak mümkün olduğu kadar çok uygulama, ancak ne yazık ki sistemden tamamen kaldırılamaz. Buna, kutudan çıkar çıkmaz telefonlarında bulunması için Samsung’a ödeme yapan “ortaklarını” da eklemeliyiz. Örnekler arasında Facebook, Netflix, Spotify, Outlook, LinkedIn, OneDrive, Office vb. yer alır. Bu uygulamalara mobil operatörünüzün uygulamaları da eklenebilir…

Bir ayrılık hikayesi

Diğer açıklama, sistemin bölümlenmesinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Gerçekten de Google, Android 7.0’dan beri işletim sisteminin iki kopyasına sahip olmanızı sağlayan bir A/B bölümleme özelliği sunmaktadır. Biri aktif ve kullanımda olan, diğeri çevrimdışı ve arka planda. Diğer üst düzey akıllı telefonların yanı sıra Google Pixel 7 Pro’nun kullandığı sistem budur.

İkincisi, arka planda sistemin yeni bir sürümünü güncellerken çalışmaya devam edebilir. Ardından 30 saniyelik basit bir yeniden başlatma, telefonun yeni sürümden yararlanmak için bölümdeki bir sistemden diğerine geçmesine olanak tanır.

Bir Samsung telefonu, işletim sisteminin yalnızca bir kopyasını kullanır; bu, bazen birkaç (onlarca) dakika sürebilen cihazın yeniden başlatılmasını ve kullanılamamasını gerektirir. Google, bu ikili bölme sistemini zorunlu hale getirme olasılığından uzun süredir bahsediyor ancak karar vermeye kararlı görünmüyor.

Düello : Samsung Galaxy S23 Ultra ve S22 Ultra karşılaştırması, özellikleri incelendi
Ayrıca, “sanal A/B bölümleri” artık bir güncelleme mevcut olduğunda işletim sisteminin ikinci bir kopyasını hızla oluşturmayı mümkün kılıyor. Cihaz, yeni sistem sürümüne başarılı bir şekilde yeniden başlatıldıktan sonra, eski sürüm silinir. Bu, depolama belleğini çok fazla tekelleştirmemeyi mümkün kılar.

Google’ın Pixel 7 Pro’da aldığı 15 GB’ın 4,5 GB’ı işletim sistemine, geri kalanı ise markanın uygulama ve hizmetlerine ayrılmış durumda. Bir sistem güncellemesi sırasında bu alan ikiye katlanmaz, çünkü sıkıştırma yalnızca 2,1 GB ek alanın harekete geçirilmesini mümkün kılar. Bu nedenle, bazı Galaxy S23 kullanıcılarının belirttiği 60 GB’tan hala oldukça uzağız.

Galaxy S23 Ultra 8/256 GB en iyi fiyata Taban fiyat: 1.419 €

Daha fazla teklif görün

Kaynak :

Ars-Technica