yeniden satış aşamasında neden sorun var

Leila

Global Mod
Global Mod
yeniden satış aşamasında neden sorun var Bazı kişiler Paris 2024 Olimpiyat biletlerini yeniden satmak için sosyal ağlara yönelmeyi tercih ederken, resmi yeniden satış platformu hiçbir sonuç vermiyor. Aynı zamanda 200 jandarma ekibi de düzeni sağlamak için Interpol ile birlikte harekete geçiyor. Geçen yılın Mart ayından bu yana 338 sahte satış sitesi tespit edildi.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları bilet satış platformunun açılışından bir ay sonra sessizlik şaşırtmaya devam ediyor. Tahmin edilenin aksine talep yarı yarıya azaldı ve biletlerini tekrar satışa koymaya karar verenlere herhangi bir teklif gelmedi. Bazıları işleri hızlandırmak için sosyal ağlara yöneliyor.

“Şansımı çoğaltmayı tercih ederim”Axelle*, bir Facebook grubunda biletlerini yeniden satmak için bir ilan yayınladıktan birkaç gün sonra şöyle açıklıyor: “Elbette resmi platformdan geçmeyi tercih ediyorum ama şimdilik bir düğmem yok”karma boks finali için her biri 200 avro olan iki yeri olan yeri ekledi.

Üçüncü taraf platformlarda yeniden satış, Olimpiyat Komitesinin kaçınmaya çalıştığı tek şeydi. Resmi platformun açılışından önce bile, 15 Mayıs'ta, Interpol'ün yardım ettiği 200 jandarmadan oluşan bir “siber devriye”, sahte siteler veya reklamları aramak için interneti taramaya başladı. Edinilen ilk değerlendirmeye göre Fransa bilgisi338 site sabitlendi.

Duyurular Jo 2024 Paris Bileti Yeniden Satış

© Haberler
Sosyal medyada hayal kırıklığına uğramış satıcılar

Buradaki fikir her şeyden önce dolandırıcılıklardan ve kar amacıyla biletlerin yeniden satışından kaçınmaktı. Ancak Olimpiyat Komitesi, sosyal ağlardaki görünürlüğünü artırmaya çalışarak gerçek profillerin bundan faydalanabileceğini pek de hayal etmemişti.

Axelle'in biletlerini yeniden satmak için Facebook'ta seçtiği grubun 3.000 üyesi var ancak alıcılar nadir ve temkinli. Altı gün boyunca biletlerinden kurtulamadı. “ Birisi bana ilgilendiğini söyledi ama açıkçası ben öyle hissetmiyorum. Karşı tarafın bana nakit vermesi ve benim de biletleri onun önünde teslim etmem için elden teslimi tercih ederim”bize güvendi.

Reklamı ve Axelle'in kayıtlı olduğu Facebook grubu silinmemiş olmasına rağmen Hope ölmedi. Siber devriye bu tür duyurulara tolerans gösterir mi? Kadınlar hentbol çeyrek final maçları için biletlerini de satmak isteyen Justine* için sosyal ağları kullanmak yasa dışı değil. “ Daha fazla görünürlük elde etmek için bir Facebook grubu üzerinden gitmeye karar verdim, ancak yeniden satış yalnızca platform üzerinden yapılacak. Her şey güvenli ve kurallar dahilinde »kendini haklı çıkardı Haberler.

Gerçek duyurular ama riskli

Gönderim gerçekten başvuru yoluyla yapılıyorsa ödemede bu durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü Paris Olimpiyatları'nın resmi platformu yalnızca iki seçenek sunuyor: Biletlerinizi satışa çıkarın (ve bekleyin) ya da sevdiklerinize devrederek ücretsiz olarak sunun. Sosyal ağlardaki satıcılar bu ikinci yöntemle alıcı bulmaya çalışıyor. Ancak ödeme yapmak için tek çözüm nakit veya banka havalesi olarak kalıyor.

Bu nedenle riskli bir işlem, dolandırılabilecek alıcılar için daha da riskli. Sordu Fransa bilgisiUlusal Jandarma'nın Olimpiyat bilet sahtekarlığıyla mücadeleden sorumlu ulusal siber biriminin kaptanı Etienne Lestrelin, insanlara bu riski hatırlatmaya çalıştı. “Alıcı, biletlerin kağıt biletler değil sanal biletler olması nedeniyle kişinin gerçekten biletlerin sahibi olup olmadığını bilmiyor. Yani insanlar size rüzgar satıyor, ne sattıklarını bilmiyoruz”.

İşleri doğru yapmak için, sosyal ağlardaki birçok duyuru, biletlerin ekran görüntüleri ile destekleniyor ve değişimin organizasyonu, şahsen yapılan bir toplantıyla sınırlı. Ancak hiçbir şey bu iki kriterle duyuruların son derece gerçek olduğunu haklı çıkarmaz. Cazip bir fiyata bile. Ancak görünen o ki komite, çok ciddi kişilerin sosyal ağları kullanarak biletlerini satmaya çalışabileceği ihtimalini düşünmemiş. “Daha düşük fiyata bilet bulamazsınız”Yüzbaşı Etienne Lestrelin'i onayladı.

%5 hizmet ücreti

İnsanların vazgeçmeye çalıştığı biletler yine de daha ucuza satılıyor, talep ise yarı yarıya. Resmi platformda da Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Tony Estanguet'nin verdiği sözlerin aksine biletler yeniden satılmıyor” onları satın aldığımız fiyata “. Listeleme sırasında kampanyadaki toplam bilet fiyatının %5'i hizmet bedeli olarak kesilir.

Jo 2024 Paris Biletini Yeniden Sat

© Haberler

Bu nedenle 2024 Olimpiyatları için biletlerin yeniden satış aşaması sorunlarla dolu. Biletlerinden kurtulamamaktan hüsrana uğrayan bayiler ile gerçek dolandırıcılıklar arasında bir arada yaşamak zordur. Neyse ki, bilet satışına yönelik popüler sitelerde herhangi bir taşma kaydedilmedi. Konserler ve festivaller için bilet satış hizmetleriyle tanınan Ticketmaster ve Viagogo, Hükümetin organizasyonun sorumluluğunu üstlenme konusundaki istekliliğini dikkate aldı.

“Olimpiyat Oyunları biletlerinin satışı veya yeniden satışıyla ilgilenmiyoruz”Amerikan şirketi Ticketmaster, resmi yeniden satış platformunun açılmasından birkaç hafta önce bize bunu doğruladı. Ulusal Jandarma Teşkilatı'nın siber devriyesi, kapatılan veya duyurulan tesislerin esas olarak yurt dışında bulunacağını belirtti. Dolandırıcılar “Siteyi kapatmak veya geri çekmek için dava açmaya yönelik adımların daha uzun ve daha az kolay olduğunu bilin.”

Bireylerin bir dolandırıcılıkla karşılaşmasını önlemek için hala izlenecek iyi bir yöntem var. Biletlerde, biletin gerçekten bilet gişesi veritabanında mevcut olduğunu doğrulamak için resmi platforma girilebilecek bir referans olan ek bir numara bulunur.

* İsimler değiştirildi.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.