Aşağılık tehditlere nasıl dayanıyorsun Sheryl Crow?

Shib

New member
Hannover. Sheryl, artık albüm yapmak istemiyordun. “Evrim”i hangi şapkadan çıkardınız?

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Bu yeni işte kendimi strese sokmamak benim için önemliydi. Bu yüzden, örneğin, denetimi bıraktım ve Fiona Apple ve Regina Spektor'la yaptığı çalışmalardan dolayı gerçekten takdir ettiğim harika bir yapımcı olan Mike Elizondo'yu işe aldım. Ben her küçük ayrıntı üzerinde kafa yorarken ya da en uygun şarkı sırasını bulmak için haftalarca uğraşırken, artık her şeyi Mike hallediyordu. Bırakabildim çünkü ben sadece şarkıların sağlayıcısıydım.

Bu da elbette iş.

Belki öyledir ama öyle hissettirmiyor. Şarkı yazmak benim için doğal bir süreçti ve hala da öyle. Bu benim kontrol edebileceğim, zorlayabileceğim veya bastırabileceğim bir şey değil. Bana göre “Evolution” başı, ortası ve sonu olan bir albümden ziyade şarkılardan oluşan bir koleksiyon. Bu yeni on şarkı birbiriyle gevşek bir şekilde bağlantılı ve bazıları bir süre önce yazılmış, ama aynı zamanda benim için şu anda hayatımda bulunduğum noktayı da belgeliyorlar. Bunu yaparken aynı zamanda insanlık olarak şu anda nerede olduğumuzu da düşündüm.

Yani “Broken Record”da insanların söyleyecek güzel bir şeyleri yoksa çenelerini kapalı tutmaları gerektiğini ve şarkıda söylediğiniz gibi pislik olmamanın ne kadar daha havalı olduğunu söylüyorsunuz. Ama aynı zamanda bu şarkıdan sonra bazı insanların senden daha çok nefret edeceğini de söylüyorsun.

Ağzınızı açar açmaz güceniyorsunuz. Bunu kabul ettim ama yine de fikrimi ifade ediyorum. Ancak yine de olumsuz anlamda, Nashville'deki Covenant Okulu'nda (27 Mart 2023'te üç çocuk ve üç öğretmenin hayatına mal olan) silahlı saldırının ardından konuştuğumda bana ne kadar açık bir nefret gösterildiğine şaşırdım. . ) bir kez daha daha kısıtlayıcı silah yasalarının lehinde konuştu. İnsanlar bu meselenin son derece farklı taraflarındalar; bu, Amerika'daki hemen hemen tüm diğer meselelerden daha bölücü ve ben bu konuda tavır alarak kendimi riske atıyorum. Pek çok kişi bu şarkıya çok olumlu tepki verdi ama birçoğu da çok olumsuz tepki verdi. Benim açımdan mesele açık: Sonunda nefret ve öfke galip gelmeyecek çünkü sevgi her şeyden daha güçlüdür.

Gitar rahatlık sağlar

Kötü tehdit ve hakaretlerle karşılaştığınızda ne yaparsınız?

Yıkıldığımda yapabileceğim tek şey gitarımı alıp çalmak. Huzur buluyorum ve kendime geliyorum.

Aynı zamanda ilk single olan plaktaki ilk şarkı sakinliğin tam tersini anlatıyor. Şarkının adı “Çalar Saat” ve hatta “All I Wanna Do”yu anımsatıyor. Crow ailesinin alarm saati sabah ne zaman çalıyor?

Çok erken (gülüyor). Aslında çocuklarım yüzünden bu fikir aklıma geldi. Çocuklar çalar saatten vebalıymış gibi nefret ediyorlar. Ben de çok erken kalkma taraftarı değilim. Bence “Çalar Saat” gerçek bir rock 'n' roll şarkısı haline geldi. Bir günde hallettik, neredeyse kendiliğinden oldu.

Oğullarınızı büyütürken sizin için özellikle önemli olan şey nedir?

Bu iki küçük insana, ah canım, oldukça hızlı büyüyen bu insanlara, uyanık ve hayatta olmanın ne demek olduğunu göstermek istiyorum. Başkalarına ve aynı zamanda kendinize iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunu. Merhamet, empati ve insanlık, onlar olmadan birlikte yaşamanın mümkün olmadığı değerlerdir. Onlara iyi bir rol model olmak istiyorum ve bu yeni şarkılar da planımın bir sonucu.

“Evrim”le vedaya veda

Aslında Sheryl Crow'un on birinci stüdyo albümü “Evolution”ın hiç var olmaması gerekirdi. Amerikalı şarkıcı-söz yazarı, beş yıl önce büyük düet albümü “Threads” vesilesiyle artık plak kaydetmek istemediğini açıklamıştı. Belki orada burada bir şarkı, belki orada burada birkaç konser, müzisyen bunu böyle hayal etmişti. Bekar anne her şeyden önce evlat edindiği iki oğlu Wyatt (16) ve Levi'ye (14) bakmak istiyordu. Ama şimdi burada, yeni çalışma. “Evrim” sevgiyle tanıdık geliyor. 1994'teki hiti “All I Wanna Do”dan bu yana tüm dünyanın tanıdığı Crow'un sesi, tazeliğinden ve yüzeysel kaygısız tavrından hiçbir şey kaybetmedi. Her zaman olduğu gibi rock, pop, country, blues ve folk arasında yer alan on şarkı, rüya gibi baladik (“Nerede?”) ile hızlı tempolu, canlı (“Aşk Hayatı”) arasında geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Crow, şarkı sözlerinde aşkın birçok yönünü, değiştiremeyeceği şeyleri, kendisinin ve neslinin çocuklarına bırakacağı dünyaya dair kaygılarını ve umutlarını yansıtıyor. ABD'nin Missouri eyaletinde büyüyen 62 yaşındaki sanatçı, başlangıçta müzik öğretmeni olarak kariyer yapmayı arzuluyordu. Ancak 1987'de Michael Jackson'ın “Bad” dünya turnesinde iki yıl boyunca arka plan şarkıcısı olarak işe alındı. 1993 yılında Crow'un ilk albümü “Salı Gecesi Müzik Kulübü” yayınlandı.

Pek çok meslektaşınızla birlikte çalıştığınız “Threads” albümünün aksine, “Evolution” tam anlamıyla bir Sheryl Crow albümü değil mi?

Hayır. Rage Against the Machine gitaristi Tom Morello “Evolution” şarkısında yer alıyor. Solosu ile parçayı bambaşka bir yere taşıyor, kesinlikle ezici bir şekilde çalıyor. Albümde Tom'un olması harika. Başka bir gezegenden geldiğini düşündürecek şekilde gitar çalıyor.

Her ikisi de geçen yıl Rock and Roll Onur Listesi'ne alındı. Bu nasıl bir deneyimdi?

Çok güzel bir tane. Gerçekten eğlenceli bir akşamdı.

“Evrim” tam olarak hangi gelişmeyi konu alıyor?

Yapay zekanın gelişimi hakkında. Bu teknoloji beni çok korkutuyor. Tartışmayı çok yakından takip ediyorum, özellikle de yapay zeka tarafından üretilen “Now and Then” adlı yeni bir Beatles şarkısı olduğu için. Bu yeni olanakların sanatçılar olarak çalışmalarımız için ne anlama geldiğini büyük bir endişeyle görüyorum. Eskiyor muyuz? Umarım öyle değildir.

Metinde bir sabah uyandığınızda, yapay olarak gerçek bir şarkınızı (yani bilgisayar programları tarafından oluşturulmuş) duyduğunuzda şoke olmaktan bahsediyorsunuz. Yapay zekanın yapamadığı neyi Sheryl Crow yapabilir?

Bizden daha zeki olabilir, daha akıllı olabilir. Ancak yapay zekanın asla bir ruhu olmayacağına kesinlikle inanıyorum.

Sheryl Crow'un konserlerinin aslında bitmesi gerekiyordu ama yaz aylarında turneye geri dönüyor.

Sheryl Crow'un konserlerinin aslında bitmesi gerekiyordu ama yaz aylarında turneye geri dönüyor.

Kaynak: Getty Images

Albümünüzün ikinci konuğu ise Morello'dan bile daha öne çıkan: Peter Gabriel. Neden onun “Digging in the Dirt” adlı şarkısını heyecan verici, sarsıcı bir versiyonuyla yeniden kaydettiniz?

Bu projeye başladığımızda Mike Elizondo ile konuştuğum ilk şarkı “Digging in the Dirt” oldu. Peter'ı seviyorum, özellikle de bu şarkısını seviyorum. Bu, acımızı ve yanlış adımlarımızı anlamak ve derinlemesine düşünerek kendini iyileştirmeye ve affetmeye çalışmakla ilgilidir. Hayat kaotik, sadece toprağı eşeliyor ve Peter bu bilgiyi harika bir şekilde şiirsel bir şekilde büyüye dönüştürdü. Benim versiyonumda şarkı söylemeyi kabul ettiğinde sevinçten şaşkına döndüm. Albümde bitirdiğimiz son şarkı “Digging in the Dirt” oldu. Bu şarkıyı Peter'la söylemek benim için büyük bir onur.

Yeni şarkılarınızın birçoğu da öz yansımayla ilgili. “Tekrar Yap” ya da “Aşk Hayatı”nda ne gibi içgörüler var?

“Love Life” daha önce hiç keşfetmediğim 20 yıllık bir şarkı. Sonunda bir melodi ve şarkı sözü fikri aklıma geldi. Temel olarak şarkı, ne kadar kusurlu olursa olsun hayatınızı sevmenin daha iyi bir alternatifinin olmadığıyla ilgili. Ve “Tekrar Yap” beynime yapılan bir yolculuk. Kendime neden sürekli aynı tuzaklara düştüğümü ve neden bazı kötü alışkanlıkları bırakamadığımı soruyorum. Kendi davranışlarınızı her zaman anlamlandıramamanın insan olmanın bir parçası olduğunu düşünüyorum.

Çocuklarınız için bir şarkı

Bu özlü kavrayışı “Hava Durumunu Değiştiremezsiniz”de tekrar ele alıyorsunuz.

Doğru. Şarkı, geçtiğimiz birkaç yılda hepimizin mücadele etmek zorunda kaldığı ağır, ruhumuzu parçalayan şeylerden ilham alıyor. Bazen omuzlarınızdaki yük gerçekten ağır olabiliyor. Bu aynı zamanda öncelikle çocuklarım için bir şarkı. Her ikisine de hayatın zor olduğunu ama birçok şeyin iyiye doğru değişeceğini söylemek istiyorum. Kendinizi hayal kırıklığına uğratmamak, başınızı dik tutmak, zaten değiştiremeyeceğiniz bazı koşullar karşısında pozitif kalabilmek, şarkıdaki mesajım bu.

Unutulmaz piyano şarkısı “Don't Walk Away” bu zor zamanlarda birbirimize tutunmayı anlatan bir şarkı mı?

Corona salgını sırasında ilişkileri yarıda kalan çok fazla çift tanıyorum. Aşkın ölmesinin 1000 nedeni vardır ve çoğu zaman ayrılmak, kalmaktan kesinlikle daha iyidir. Yine de bu düşünce beni üzüyor ve bu yazıyı bu ruh halinde yazdım. Şarkı ona bağlı kalmak, sebat etmeye çalışmak ve sonunda aşkın galip geleceğini ummakla ilgili.

“Aşk kazanır.” Yeni albümünüzün sonu gibi bir şey mi bu?

Kulağa hoş geliyor. Ne olursa olsun nefret ve öfkenin galip gelmesine izin verilmemeli. Kendi karamsarlığım da dahil olmak üzere karamsarlığa karşı şarkı söyleyip yazıyorum. Gitar çalarken sakinleşiyorum ve kendime geliyorum. Peki çocuklarımız için iyimser ve umutlu kalmaktan başka ne yapabiliriz? Gençlerin önünde hâlâ çok şey var.

Finalde neredeyse marş niteliğindeki “Waiting in the Wings” şarkısında oğullarınıza kenarda onlara göz kulak olacağınıza söz veriyorsunuz.

Bu şarkıyı bir veya daha fazla insanı büyüten herkes için yazdım. Çocuklara hayatlarını en iyi şekilde nasıl yönlendireceklerini anlatmak istersiniz, ancak sizi her zaman dinlemezler. Ve bu doğru. Gençler nasıl yaşamak istediklerini kendileri bulmak zorundalar ve öğrenmek istiyorlar. Onlara ancak rol model olabilirim, iyi örnek olabilirim. Ama en önemlisi çocuklarıma güven vermek istiyorum: ne olursa olsun her zaman yanınızda olacağım.