Bodo Wartke'nin tekerlemeli rap'i özellikle yurtdışında viral oluyor

GokyuzuYankilari

Global Mod
Yetkili
Global Mod
“Bir zamanlar küçük bir kasabada Barbara adında bir kız yaşarmış. Ve bu Barbara ülke çapında inanılmaz derecede lezzetli ravent pastasıyla tanınıyordu”: Kabare sanatçısı Bodo Wartke'nin Aralık ayında yayınlanan ve şimdi daha önce “The Fat Roofer” gibi popüler olan tekerlemeli şarkılarından biri böyle başlıyor. Instagram ve Tiktok. İlginç olan, kısa rap'i sevenlerin yalnızca Almanlar olmaması; İngilizce konuşan insanların da bunu özellikle kutlaması.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Ancak en başından beri: Bodo Wartke 27 yıldır piyano kabaresiyle Almanya sahnelerinde yer alıyor ancak geçen yıl tamamen yeni bir hedef kitle geliştirdi. O zamandan beri 46 yaşındaki oyuncu, tekerlemeleri kendi mini hikayelerine dönüştürüyor ve ardından bunları rap yapıyor. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) ile yaptığı röportajda bu noktaya nasıl geldiğini şöyle açıklıyor: “Sosyal medyada keyif aldığım bir şey yapmak istedim. Nerede olursam olayım kendimi filme alıp 'Merhaba, buradayım ve bakın, bu benim yemeğim' demek bana çok sönük geliyor. Kısaca işe yarayacak bir şey arıyordum. Tekerleme fikri bu şekilde aklıma geldi.”

“Barbara'nın Ravent Barı”ndan önce “Şişman Çatı Ustası” internette yayılmaya başladı

“Barbara's Rhubarb Bar”dan önce “The Fat Roofer”, milyonlarca izlenme ve kullanıcıların dans ettiği, bir çatıyı örttüğü veya şarkıyı işaret diline çevirdiği çok sayıda videoyla Tiktok ve Instagram'da hit haline geldi. O zaman bile Alman olmayanlar ilgilendi: “Yurt dışından gelen ve tek kelime Almanca konuşmayan takipçilerim son zamanlarda bana şunu yazıyor: 'Almancanın kulağa bu kadar harika gelebileceğini hiç düşünmemiştim'' diyor Wartke, yazının başında. yıl “FAZ” röportajında.

Şimdi de benzer bir şey “Barbara's Rhubarb Bar”da yaşanıyor: Wartke'nin Youtuber Marti Fischer (33) ile birlikte kaydettiği rap, halihazırda Instagram'da yarım milyondan fazla, hatta Tiktok'ta bir milyondan fazla beğeni aldı. Uluslararası insanlar da tekerlemeyle eğleniyor.

“Almanca bir şarkıyı seviyorsun ama neyden bahsettiğine dair hiçbir fikrin yok”

“Almanca bilmiyorum ama kahretsin bu bir yangındı (Almanca bilmiyorum ama kahretsin, çok ateşliydi),” diye Instagram'da birisi videonun altına yazdı. Başka bir kullanıcı şu yorumu yaptı: “Tek kelime Almanca bilmiyorum. Bunu neden izledim? Daha da önemlisi neden bu kadar keyif aldım? (Tek kelime Almanca bilmiyorum. Bunu neden izledim? Daha da önemlisi neden bu kadar sevdim?)” Başka bir yorum: “Yardım edin, yanlışlıkla Almanca Instagram'a girdim (Yardım edin, yanlışlıkla Almanca Instagram'a girdim).”

Bazıları, dans ettikleri, paten yaptıkları veya dudak senkronizasyonu yaptıkları kendi videoları için “Rhubarb” hitinin ses kaydını kullandı. Tekerlemenin içeriğini anlamamalarına aldırış etmiyorlar. Artık platformlarda şuna benzer şeyler söyleyen tonlarca gif ve mem var: “POV: Bir Alman şarkısını seviyorsun ama neden bahsettiğine dair hiçbir fikrin yok.” Tercüme: “Düşünün: Bir Alman şarkısını seviyorsunuz ama ne hakkında olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok.

Wartke, Tiktok ve Instagram'daki tekerlemelerinin kısmen tetiklediği bu yaratıcılıktan çok mutlu. “FAZ”a “Dachdecker” tekerlemesinin başarısı hakkında “Bu aynı zamanda Tiktok ve Instagram'ın genel olarak varsayıldığı gibi sadece pasif olarak tüketilen medyalar olmadığını da gösteriyor” dedi. Bazen yeniden yazdığı tekerlemeleri, örneğin insanların felç geçirdikten sonra tekrar konuşmayı öğrenmek için kullandığı konuşma terapisi sitelerinde buluyor.

Wartke bazen uzun süre tekerlemeler yapmak zorunda kalıyor

Ve Wartke'nin de tekerlemeleri takipçilerinin sonunda gördüğü kadar kusursuz bir şekilde rap yapabilmesi için çok pratik yapması gerekiyor: Müzisyen ve kabare sanatçısı “Tag 24″e “Bazı şeyleri söylemek zor” dedi. “İyi olan şey şu ki, bunu uygulayabilirsin. Ama bazı şeyleri hatasız okuyabilene kadar gerçekten çok sık yapmam gerekiyor.” 50. denemesinde bile tekerlemeyi yapamadı. Sonunda yayınlanan kayıtlar “tek alıcıdır”. Hiçbir şey kesilmedi.