“Ohio'ya karşı dürüst olmak istedim.”

Shib

New member
Merhaba Luke Grimes, ilk albümünüz için tebrikler. Güzel country şarkıları, güzel, sert bir ses. Artık oyunculuk dışında ikinci bir gelir kaynağınız var. Sakinleştirici, değil mi?

Devamını oku sonra Reklamcılık

Aslında müzik her zaman yaptığım bir şey; sadece kendim için. Hiç stüdyoya girip albüm kaydetme fırsatım olmadı. Ben de çok fazla beklentiye girmemeye, kendime baskı yapmamaya çalıştım. Hiçbir zaman müziğin benim işim olacağı fikri ortaya çıkmadı; bir işim var. Albümün artık iyi tartışılıyor olması ve beğenilmesi elbette güzel. Eğer bir tane daha yapma fırsatım olsaydı, o da kiraz olurdu.

Montana'da hayat hoş bir şekilde daha yavaştır, küçük markete gidersiniz ve mutluluğu hissedersiniz.
Luke Grimes hayatının merkezinde

“Yellowstone” evreninde bazı country müzisyenleri var. Ülkenin ikonları Tim McGraw ve Faith Hill'in yanı sıra “1883” dizisinde rol alan ana dizide şarkıcı olarak Ryan Bingham ve şarkıcı olarak Kevin Costner rol alıyor. Bu sanki Taylor Sheridan'ın western dizisi için bir oyuncu seçimi kriteriymiş gibi görünüyor.

(yüksek sesle gülüyor) Taylor aslında motive ediciydi. Takıldık, ona birkaç şey çaldım ve o da “Muhtemelen bunu yapmalısın” dedi. Sonra da benim şarkımı Yellowstone serisine koyarak bana yardımcı oldu.

Müzik her zaman içinizde miydi?

Her zaman içimdeydi. Çocukken kilisede davul çalardım. Oyunculuk rolleri almak için Los Angeles'a gittiğimde bile her zaman country müzik gruplarında yer alıyordum. Ve dizi için taşındığım Montana'da her şey sana şarkı yazma konusunda ilham verdi.

Çiftliğin karşı tarafına geçin: Neo-western serisinin ikinci sezonunda Kayce Dutton (solda) rolünde Luke Grimes ve John Dutton rolünde Kevin Costner Sarıtaş.

Çiftlik boyunca ilerleyin: Yeni batı dizisi “Yellowstone”un ikinci sezonunda Kayce Dutton (solda) rolünde Luke Grimes ve John Dutton rolünde Kevin Costner.

Kaynak: resim ittifakı / Everett Koleksiyonu

Dağlar? Kara parçası?

Ve hayatın hızı. 16 yıl Los Angeles'ta yaşadım. Metropol sürekli dikkatinizi dağıtıyor, her zaman hareket halindesiniz, her zaman başka bir yerdesiniz, şarkı yazmaya asla vaktiniz olmuyor. Montana'da hayat hoş bir şekilde daha yavaştır, küçük markete gidersiniz ve mutluluğu hissedersiniz. Sonra bu taşra dünyasının gösterinin tonu var. Her zaman içimdeydi ama Los Angeles'ta ve New York'ta dışarı çıkamadı.

Müziğiniz aynı zamanda First Nations'ın karısı ve oğluyla birlikte kendi yolunu çizmek isteyen büyük çiftlik sahibi John Dutton'un en küçük oğlu “Yellowstone” karakteriniz Kayce'den de etkilendi mi?

Evet. Çünkü film çekerken günlerimi at üstünde geçiriyorum. Kayce ve ailesi için mesele basit aile değerleri ve topraktaki yaşamla ilgili. Ve ona giden yolu bulmayı başardım. Kovboy olarak büyümedim ama kırsal kesimde büyüdüğüm için bu rolü aldığımı düşünüyorum.

Babam, 1970'lerde benim zamanımdan önce gerçekten büyük olan tüm insanlarla beni tahrik etti.
Luke Grimes'ın kendi müzik zevki üzerindeki etkileri üzerine

Country müziği ailenizin mirasıdır.

Babam 70'lerdeki tüm müzisyenlere karşı beni tahrik etti. Appalachia'dan geliyordu ve orada, kırsal işçi sınıfının kahramanı Waylon Jennings'ti. O, Johnny Cash ve Willie Nelson av gezilerimizin çalma listesiydi. Benim için (Ohio'da büyüdüm) müzik zevkim biraz daha genişti. Onun için bu ülke ve müjdeydi; o bir papazdı.

Pentekostal Kilisesi çok geleneksel bir kilise olarak kabul edilir.

Ancak müziğin kilisemizde gerçekten büyük bir rolü var. Haftada üç kez arkadaşlarla sahneye çıkma şansıydı. Annem sadece Hıristiyan müziği dinlememizi istiyordu. Sonunda bir araba aldığımda radyoyu açtım ve ne istersem onu dinledim. Sahip olduğum ilk laik albüm Nirvana'nın MTV canlı konseriydi ve kimse duymasın diye odamda kulaklıklarımla oturuyordum.

Kurt Cobain 1994'te öldüğünde on yaşındaydılar. Nirvana'nın “Tüm Özürler” şarkısının dokunaklı canlı versiyonu artık YouTube'da yayınlandı. Şarkıya güzel bir country havası katmışlar. Albümünüze çok yakışırdı.

Nirvana'nın büyük bir hayranıyım. Kurt Cobain bir melodi ustasıydı. Üç yerine iki akoru alıp hemen kafanıza takılan güzel bir şarkıyı ortaya çıkarabilirdi. Ve bunu pedallı çelik gitarla yapacağımı düşündüm. “Tüm Özür dilerim” albüm için çok geç geldi. Bu şarkıyı çaldık çünkü manşet turumuzu bir buçuk saate sığdırmak için birkaç covera ihtiyacımız vardı. Ve oradayken tüylerimiz diken diken oldu (melodiyi söylüyor). Doğru hissettirdi.

“Black Powder” şarkısını dinlerseniz kalbiniz de rock'n'roll için atıyor sanki.

Dinlememe izin verilen ilk “laik” müzisyenlerden biri Elvis Presley'di ve kendisi Rock'n'Roll'un Kralıydı. Bugün rock'n'roll'un ne olduğunu gerçekten tanımlayamıyorsunuz ve bu günlerde pek fazla rock grubu varmış gibi de hissetmiyorsunuz. “Black Powder”ı yazdık çünkü yapımcı Dave Cobb, Jerry Lee Lewis'in tam anlamıyla iyi vakit geçirecek bir rock 'n' roll şarkısına ihtiyacı olduğunu düşünüyordu.

Şarkıların çoğu balladdır. “Kim Olduğumuzun Hayaleti” 2022 yılında vefat eden babanız için.

İlk dizede annemin öldüğünde ne hissetmiş olabileceğini hayal etmeye çalışıyorum. Ve sonuç olarak birini çok özleyen herkes için bir şarkı haline geliyor. Albüm için yazmaya başladığımda babamın ölümünün üzerinden yalnızca birkaç ay geçmişti. Ne olduğunu henüz anlayamıyordum. Bu kaybın benim için anlamını anlatan kişisel bir şarkı muhtemelen ikinci albüme ayrılacak. Evet babamı çok özlüyorum. O ve ben çok yakındık. Onun ölümü benim için ilk ciddi kayıptı.

Bir şarkı kayıp kişiyi yanınızda tutmaya yardımcı olur mu?

Umarım bu yazılmamış şarkı rahatlatıcı hissettirir.

“Oh Ohio” şarkısı çocukluğunuzdaki ülkenin gri ve soğuk hale gelmesini anlatıyor.

22 yıldır uzaktayım. Tekrar orada olmak her seferinde farklı hissettiriyor. Konu bu: taşınmakla ilgili değil, geri döndüğünüzde buranın artık eviniz olmadığını anlamakla ilgili. Yaklaşık on yıl sonra vardığım sonuç şuydu: Artık Ohio'daki evimde değilim, sadece ailemi ziyaret ediyorum. Artık mekanın benim için hiçbir anlamı yok. “Benim kasabam” hakkında pek çok duygusal aşk şarkısı var. Ohio'ya karşı dürüst olmak ve bu işi aştığımı söylemek istedim. Gerçekten harika bir çocukluk geçirdim ama büyürken geleceğin benim için hazırladığı her şeyin burada olmayacağını biliyordum.

“75'in Güneyi” eşiniz Bianca için bir aşk şarkısı. Yeni evinizmiş gibi görünüyor.

Sanatçı olduğunuzda sanatsal hayallerin peşinden gidersiniz ve bu oldukça bencil bir çabadır. Daha önce aşık olmuştum, daha önce de ilişkilerim olmuştu. Ama müstakbel eşimle tanıştığımda bir şey oldu: ilk defa bu “ben” ile ilgili değildi, ama hemen “biz” ve daha da fazlası “sen” ile ilgiliydi. İlk defa birini fedakarca sevdim. Ve bu beni çok daha mutlu bir insan yaptı. Artık birlikte bir aile kurma konusunda giderek daha fazla konuşuyoruz. “South of 75” şarkısı tüm eski korkularımı anlatıyor – ama onunla tanıştığımdan beri her şey değişti – ne olursa olsun, sen benimlesin – önemli olan tek şey bu.

Artık birlikte bir aile kurma konusunda giderek daha fazla konuşuyoruz.
Luke Grimes, kendisini değiştiren karısı hakkında

Albüm, Hayes Carll'ın cover'ı olan ama kulağa çok kişisel gelen “Worst of Me” ile kapanıyor. Reddettiğiniz “en kötü” şey neydi?

Olduğum bencil kişiyi arkamda bıraktım. Her zaman her heyecanı yanıma aldım, her zaman boşluğu heyecan verici bir şeyle doldurmaya çalıştım. Başkası gelip bakana kadar fark edemediğim “benim hakkımdaki en kötü şey” buydu.

“Yellowstone” çok kaliteli dizilerden biri. Artık bitmeli. Kayce Dutton'ın devam ettiği bir spin-off olacak mı?

Sadece şu kadarını söyleyebilirim: Eksikleri yakında çekeceğiz ve son sahneleri de okudum ama elbette bu konuda hiçbir şey açıklayamam. Her şey gizli ve çok az kişi senaryonun tamamını biliyor. Her şeyin şimdi bitmesi benim için acı tatlı olurdu. Ama Kayce'nin devam edebileceği bir dünya olsaydı orada olmayı çok isterdim. Çünkü bu karaktere bayılıyorum; o benden çok daha iyi bir insan.

Yayın Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları doğrudan gelen kutunuza – her ay yeni.

Değilse, ikinci gelir kaynağınızı düşünün. Amerika dışında turne planlarınız var mı?

Belki dizi bittikten sonra. Bir noktada Almanya'ya geleceğimizi garanti ediyorum. İyi bir “Yellowstone” hayran kitlenizin olduğunu biliyorum. Almanya'yı seviyorum, oraya üç kez gittim. Yirmili yaşlarımda trenlerde uyudum, şehirleri gezdim ve aynı zamanda Berlin'deydim. Geri gelmek isterim.

Belki diğer “Yellowstone” müzisyenleri Kevin Costner ve Ryan Bingham'ı da yanınıza alıp önceden birlikte bir şarkı kaydedebilirsiniz.

Bundan ne çıkacağını görmek heyecan verici olurdu. Biraz “aptal” olabilir. Kendimize “Dutton'lar” adını versek daha iyi olur. (güler)

Luke Grimes'ın ilk albümünün kapağı

Kaynak: Mercury Nashville

Luke Grimes'in (40) 21 Ocak 1984'te Dayton, Ohio'da bir Pentekostal kilise papazının oğlu olarak doğdu. Liseden mezun olduktan sonra New York'a giderek Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi'nde oyunculuk eğitimi aldı. Grimes, vampir dizisi “True Blood” (2013) ve üç “Grinin Elli Tonu” filmindeki (2015-2018) rolüyle tanındı. 2018'den bu yana beş sezon boyunca Montana'daki en büyük çiftliğin sahibi John Dutton'un (Kevin Costner) en küçük oğlu Kayce Dutton rolünü oynadı. Grimes, prodüktörlüğünü Dave Cobb'un yaptığı, kendi adını taşıyan ilk albümünü 8 Mart'ta çevrimiçi olarak yayınladı. 2022'de country şarkıları satış listesinde 7. sırada yer alan “No Horse to Ride” da dahil olmak üzere 13 şarkıdan 10'u Grimes tarafından ortak yazıldı. Albüm ayrıca Mayıs ayının başında plak formatında da yayınlanacak. Yellowstone'un beşinci (ve son) sezonunun ikinci yarısı sonbaharda yayınlanacak.

Luke Grimes- “Luke Grimes” (Merkür Nashville)