Yazar Andrea Paluch ile Robert Habeck'le yazdığı romanlar hakkında röportaj

Shib

New member
Berlin. Robert Habeck ve Andrea Paluch'un “Hauke Haiens Tod” romanının film uyarlaması, Theodor Storm'un “Schimmelreiter” filminin bir nevi devamı niteliğindedir. Bu Cuma akşamı, romanın sahne versiyonu Berlin'deki Deutsches Theatre'da prömiyerini kutlayacak ve Cumartesi günü Detlev Buck'la birlikte “Die Flut – Tod am Deich” film versiyonu saat 20:15'ten itibaren Erste'de izlenebilecek. ARD medya kütüphanesinde ilerleme.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Habeck/Paluch çifti, daha önce uzun süre çevirmen ikilisi olarak İngilizce şiirlerini Almancaya çevirdikten sonra 2001 yılında ilk romanlarını birlikte yazdılar. Daha sonra birlikte yaklaşık bir düzine kitap, radyo hikayeleri, Kiel denizcilerinin ayaklanmasıyla ilgili bir oyun ve daha fazlasını yazdılar. Eşinin siyasete atılmasından bu yana, aralarında “Harika Köy Hayatı” öykü koleksiyonu ve “Yıllar Arası” ve “Zirve Konuşması” romanlarının da bulunduğu beş kitap yazdı. Paluch Aşağı Saksonya'dan geliyor ama uzun yıllardır Schleswig-Holstein'da yaşıyor.

Bayan Paluch, ilk romanınız “Hauke Haiens Tod”da Theodor Storm'un “Schimmelreiter”ını genişletmenizin üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Artık hikayeniz tesadüfen aynı anda sahneye ve televizyona çıkıyor. Bu nasıl hissettiriyor?

Her şeyden önce çok güzel çünkü roman 20 yıl sonra ikinci nefesini alıyor. Yeniden yayımlandı, ardından film ve oyun üzerinde çalışıldı ve Dancaya çevrildi. Sanki bir canlanma hissi veriyor ve bu beni çok gururlandırıyor.

Konuşmanın tamamını dinleyin:

Hikayenizin film için çarpıtılacağından endişelendiniz mi?

İlk başta kendime materyalin ne kadar eskidiğini sordum – ve hoş bir sürpriz oldu: Kitabı yeni baskı için tekrar okumam istendiğinde, hala çok iyi olduğunu düşündüm – o zamandan bu yana tarzım gelişmiş olsa bile. Film uyarlamasında da durum aynıydı: Bir filmdeki olay örgüsüne ilişkin beklentilerin bir romandakilerden tamamen farklı olduğunu biliyordum. Ama senaryoyu yazanlara çok güveniyordum ve aslında harika bir iş çıkardılar. Genel olarak film inanılmaz derecede iyi çıktı: güçlü görüntüler, harika müzik, yönetmen Andreas Prochaska muhteşem.

Eşiniz, yazar ikilisi olarak birlikte uzun süre çalıştıktan sonra siyasete atıldığı için, bazı insanlar artık ortak kitaplarınızda referans noktası arıyor. İlk çıkışınızı yaptığınızda “Schimmelreiters”ın devamını çekmeye karar vermenizin nedeni Theodor Storm'un doğa güçlerine karşı mücadeleden kadınların özgürleşmesine kadar pek çok sosyo-politik ima içermesi miydi?

Hayır ve bunların her ikisi de artık doğrudan güncellememizde görünmüyor, en fazla değiştirilmiş bir biçimde. Ayrıca bana sık sık iklim değişikliğini neden bu kadar az önemsediğimiz soruluyor. Ama kitabı 20 yıl önce yazdık. İklim politikası, o zamanlar çok acil olsa da, Almanya'da hâlâ yabancı bir kavramdı. Ancak ilk romanımız için düşüncelerimiz farklı nitelikteydi.

Bu bir Kuzey Almanya hikayesi olduğu için anavatanınızla bir bağlantı mıydı?

Hayır. Bir İngilizce öğrencisi olarak, klasiklerden yararlanan “metinlerarası romanlar” beni heyecanlandırıyordu. Bu türün Almanca konuşulan dünyada yeterince temsil edilmediğini gördük ve kendimiz de buna benzer bir kitap yazmak istedik. Böylece son zamanlarda lisede zorunlu olarak okuttuğumuz eski klasikleri yeniden okuyoruz.

Bu başlı başına harika bir deneyimdi: O zamanlar çok tuhaf görünen dili, artık bir yetişkin olduğunuza göre, aniden harika buluyorsunuz ve tüm bu soruları görüyorsunuz. Sonuçta Alman klasikleri arasında bize en açık sonları sunan kitap “Schimmelreiter” oldu. Bütün bu tamamlanmamış konular ve açık sorular; bunların dahil edilmesi neredeyse kaçınılmazdı.

Örneğin?

Çok kısa görünen pek çok karakter var ama her karakterin arkasında hâlâ anlatılması gereken bir hikaye olduğunu hissediyorsunuz. Ama bizim için en büyük soru şuydu: Hauke Haien'in karısı neden bebeğiyle birlikte şu anda yıkılmakta olan sete gidiyor? Bizim de küçük çocuklarımız oldu ve şunu düşündük: Hayır, o bunu yapmıyor, çocuğunun hayatını tehlikeye atmıyor. Yani bu bir yalan olmalı. Ve kendisinin oraya gitmesi için “Schimmelreiter”de eksik olan çok güçlü bir neden olması gerekir. Böylece bu soruları cevapladık.

Manuel Harder, Berlin'deki Deutsches Theatre'da “Der Schimmelreiter/Hauke Haien'in Ölümü” adlı oyunun provası sırasında Hauke Haien rolünde.

Manuel Harder, Berlin'deki Deutsches Theatre'da “Der Schimmelreiter/Hauke Haien'in Ölümü” adlı oyunun provası sırasında Hauke Haien rolünde.

Kaynak: IMAGO/Martin Müller

Seninle birlikte Hauke Haien'in kızı hiç ölmedi ve şimdi kimliğini arıyor. Bizi neyin tanımladığıyla ilgili sorular içinizde bulunabilecek bir meta düzeydir. Bir diğeri ise kentsel-kırsal çatışmadır: ana karakterler, günahkar Hamburg kırmızı ışık bölgesi ile sözde barışçıl kır hayatı arasında gidip gelir. Neden bu çatışmaları Theodor Storm'un “batıl inançlara karşı aydınlanma” ve “doğanın gücüne karşı insan” konularına kıyasla daha çekici buldunuz?

Bunlar zamansız temalardır. İnsanın kendi köklerini ve bundan doğan sonuçlarını araması: Hayatımın kontrolü bende mi, kendim ve başkaları için sorumluluk alabilir miyim? Bunun her zaman kitaplarımızın özü olduğunu söyleyebiliriz.

Bundan sonra, çocuk ve genç yetişkinlere yönelik kitaplarınız da dahil olmak üzere birçok kez iklim ve çevre koruma konularına değindiniz. Bugün “Hauke Haien'in Ölümü”nü yazsaydınız, daha fazla fırtına dalgaları, daha fazla set inşaatı, iklim aktivistlerinin inatçı köylülere karşı daha fazla mücadelesi olur muydu?

Temel olarak kitaplar iklimin korunmasıyla ilgili değil, insanların korunmasıyla ilgili. Bugünün perspektifinden bakıldığında oldukça komik: Hauke Haien, dalgalı denizin artık onu aşındırmaması için setlerin eğimini düzleştirdi. Ve on ya da 15 yıl sonra Robert, Schleswig-Holstein'da set bakanıydı ve tam da bu tür setler inşa ettirmişti.

Peygamberlik.

Tesadüfen birçok kitabımızda daha çok “gelecek” konularını ele aldık. Henüz tartışılmamış olan şey. Mesela Almanya-Almanya sınırı kalktıktan sonra kurdun geri gelmesiyle neler olacağını anlatan bir çocuk kitabı da yazdık. Bu durum uzun süredir devam eden bir sorun haline geldi çünkü durum 20 yıl sonra ortaya çıktı. Bu bakımdan şu sıralar çok gündemde olan konuları fazla uzatmayacağım. Biraz gelecek hakkında düşünmeli ve doğru soruları sormalısınız.

Kurt örneğinin de gösterdiği gibi, kent-kır çatışması artık biraz paradoksal bir hal aldı: Günümüzde kentlerde yaşayan yeşil bir eko-kamu, kırsal yaşamı bir “ülke tutkusu” olarak idealleştiriyor ve doğanın saflığını korumak istiyor. Kırsal kesimde yaşayan insanlar ise daha muhafazakar ve bunu reddediyor. Hiçbir fikri olmayan kasaba halkına burun kıvırıyorlar.

Uzun süre kırsalda ve şehirde yaşadım ve şimdi Berlin'de çok seyahat ediyorum. Şehirdeki insanların olayları taşradaki insanlardan farklı değerlendirdiği doğru olsa da, insanların bir araya gelebileceğini de gördüm. Biz taşrada yaşarken, köyün temizlendiği belirli bir gün vardı, bu yüzden birlikte çöp topluyorduk. Bazı insanlar etraftaki çöplerin çirkin olması nedeniyle katıldı, bazıları ise çevreyi korumak istedi. Ancak çöpler ortadan kaybolduğu sürece sebebinin ne olduğu önemli değil. Herkes biraz daha az bencil, biraz daha dayanışma içinde düşünürse farklılıkların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.